عنوان : مرکز رسانه‌های دیجیتال چهار درصد بر تعرفه گمرکی تجهیزات IT افزود
تاریخ ارسال : چهارشنبه, 24 اردیبهشت 1393 ساعت 09:19
منبع : هفته نامه عصر ارتباط
تعداد بازدید ها : 756

.

مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد پا را از عرصه ساماندهی رسانه‌های دیجیتال فراتر گذاشته و بدون رسیدگی به وضعیت نابسامان این بخش، وارد عرصه سخت‌افزاری‌ها شده است.

به گزارش عصر ارتباط، حسن نجفی سولاری، سومین رییس این مرکز است که از صدا و سیما به وزارت ارشاد آمده و در قیاس با توسعه‌یافتگی ICTدر صدا و سیما، هنوز از پس اتصال مراکز مختلف وزارت ارشاد و توسعه زیرساخت آن برنیامده و عقب‌ماندگی این وزارتخانه را در توسعه ICTجبران نکرده، به دنبال درآمدزایی دولتی به بهانه کالای فرهنگی بدون درنظر‌گرفتن عواقب عقب‌ماندگی توسعه‌ای بخش دسترسی به کالاهای تکنولوژی است. او بی‌توجه به آثار افزایش تعرفه گمرکی کالاهای IT، به بهانه حمایت از تولید ملی از چهار درصد به 10 درصد، با استناد و قرائتی متفاوت از قانون برنامه پنجم توسعه، وارد عرصه افزایش تعرفه‌ها شده است.

مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال بخش‌نامه تازه‌ای را به گمرک ارایه داده که به بازار کالاهای ITشوک جدی وارد کرد. گرچه خبرهاي غيررسمي حاكي از لغو اين قانون است، اما هنوز ابلاغيه‌اي رسمي در اين مورد صادر نشده است. تصميمي كه در راستای قرائتی متفاوت و مبهم از اجرای تبصره 14 قانون بودجه سال جاری صورت گرفته است؛ قانونی که در صورت صحیح دانستن آن، در سوی دیگر ماجرا، معافیت مالیاتی شرکت‌های واردکننده این محصولات را باید تضمین کند.

براساس این تبصره، دولت موظف است هنگام ترخیص کالا و محصولاتی که به نوعی آثار یا استفاده فرهنگی دارند، از قبیل لوازم صوتی و تصویری و لوح فشرده، علاوه بر عوارض دریافتی برای واردات کالا، به میزان چهار درصد از ماخذ ارزش سیف (CIF) دریافت و به حساب درآمد عمومی واریز کند. ارزش سیف، بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و کرایه حمل‌و‌نقل آن است.

برهمین اساس، در نامه‌ای که حسن نجفی سولاری، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به سیدعباس حسینی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران نوشته، فهرست 48 قلم کالاهای مشمول اخذ عوارض چهار درصدی به بهانه استفاده فرهنگی ارایه شده است.

در این فهرست، تلویزیون هوشمند، موبایل، تبلت، فبلت، نوت‌بوک و لپ‌تاپ و اولترابوک، نمایشگر رایانه، دوربین هوشمند، قلم هوشمند، کیس رایانه، کیبورد، ماوس، لوازم جانبی تبلت، لوازم جانبی موبایل، لوازم جانبی نوت‌بوک و لپ‌تاپ واولترابوک حافظه موقت رایانه، حافظه دايم رایانه، دورنگار چندکاره، تلفن هوشمند، چاپگر، اسکنر، سوئیچ و شبکه، روار شبکه، سرور، کارت تدوین فیلم، حافظه قابل حمل، حافظه دايم رایانه خارجی، DVD Rom، DVD RW، کنسول بازی، هدفون و هد‌ست، وب‌کم، هر نوع رایانه رومیزی، هر نوع کتابخوان الکترونیکی،‌ MP3 Player، MP4 Player، پایه خنک‌کننده رایانه، گیرنده دیجیتال، هر نوع پخش‌کننده موسیقی و ویدئوي قابل حمل، دیتا و ویدئو‌پروژکتور، سینمای خانگی، تجهیزات شبکه، اکسس‌پونت، کارت شبکه، کابل شبکه، رادیوهای ارتباطی شبکه بی‌سیم، دستگاه‌های ارسال پیام کوتاه، انواع iPad، کابل و تمامی ملزومات اقلام فوق وجود دارند.

این درحالی است که کالاهای بسیاری وجود دارند که به هر دلیلی ممکن است در زمره کالاهای فرهنگی قرار گیرند، اما به دلیل کارکرد اصلی مشمول این بند از قانون بودجه نمی‌شوند.

بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، اقلام نام برده شده را مصداق کالای فرهنگی نمی‌دانند و بیشترین اعتراض‌ها نیز در همین راستا است. سوال اصلی درباره این اقدام مرکز رسانه‌های دیجیتال، معیار سنجش فرهنگی یک کالا است. آیا هر کالایی که بتوان از آن استفاده فرهنگی کرد، الزاما در زمره کالاهای فرهنگی قرار می‌گیرند؟

کاربرد غالب تجهیزات ITتکنولوژی است

آزاده داننده، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز این اقدام را غیرکارشناسی توصیف کرد و گفت: «کاربرد غالب این تکنولوژی و ویژگی میان‌رشته‌ای بودن آن را نادیده گرفته‌اند. کالاهای قرار گرفته در این فهرست، ابزار هستند؛ مانند اتومبیل که هر کسی با هر شرایطی می‌تواند از آن استفاده کند و قرار نیست کسی آن را جزو تخصص خودش قرار دهد.»

او افزود: «با این روند حتی یک نفر در حوزه بهداشت و سلامت هم مدعي شود كه نوت‌بوک کالای سلامت است، چون ما از آن استفاده می‌کنیم.»

داننده گفت: «اگر این اقلام کالای فرهنگی به‌شمار می‌روند، پس باید از پرداخت مالیات معاف شوند؛ چراکه فعالیت‌ها و کالاهای فرهنگی معاف از مالیات هستند.»

او افزود: «این اقدام، فعالیت قانونی را برای شرکت‌های قانونی سخت می‌کند و زنجیره‌ای از واکنش‌ها را فعال می‌کند و ممکن است تبعاتی همچون ورشکستگی شرکت‌ها را هم به‌دنبال داشته باشد.»

افزایش کالای قاچاق

علی رشیدی، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و عضو کمیسیون ITمجمع عالی واردات یکی از اشکالات وارده به این تعرفه را همین مساله می‌داند و معتقد است: «این کالاها به‌هیچ عنوان در دایره شمول این بخش‌نامه قرار نمی‌گیرند. اگر قرار باشد چهار درصد از اقلام فرهنگی وارداتی اخذ شود، برای کالاهای ITاصلا مصداق پیدا نمی‌کند. اگر دولت بودجه‌ای برای این کار در نظر گرفته، بهتر است روی کالاهای دیگری همچون سیگار، توتون، قلیان و غیره اعمال شود؛ چراکه حجم واردات ITچندان بالا نیست.»

او دو ایراد دیگر به این بخشنامه وارد دانست و افزود: «سود کالاهای کامپیوتری مانند نوت‌بوک و تبلت درحال حاضر بسیار کم است و افزایش چهار درصد دیگر به عوارض واردات یعنی سود بازرگانی مجموع کالاها که توسط دولت دریافت می‌شود، به مراتب بیشتر از سودی است که توسط واردکننده باید از مصرف‌کننده گرفته شود.»

رشیدی، گفت: «این مساله در عمل باعث می‌شود در سال‌های آینده مشکلات مالیاتی پیدا کنیم؛ زیرا اداره مالیات به ارزش کالا دقت می‌کند و سود ما را لحاظ نمی‌کند.»

به گفته این عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، از آنجا که هزینه‌های ترخیص در مجموع بالا رفته، اشکال دیگر این بخش‌نامه این است که مستقیم یا غیرمستقیم باعث می‌شود فضای قاچاق این اقلام بیشتر شود.

با وجود اینکه بی‌شک اعمال این تعرفه موجب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود، رشیدی تاثیرگذاری تبعات جانبی این موضوع را بیش از آثار قیمتی آن می‌داند و معتقد است آثار مواردی چون افزایش قاچاق و عوارض مالیاتی و دارایی برای شرکت‌های واردکننده و فروشنده‌ها در درازمدت بسیار زیاد است. او اشاره کرد که برخلاف کشور ما، بسیاری از کشورها برای توسعه ITبه واردات اقلام الکترونیکی یارانه اختصاص می‌دهند؛ چراکه ITموجب توسعه و پیشرفت جوامع می‌شود و نسل جوان می‌توانند از آن استفاده کنند.

با کدام سوادی تجهیزات ITفرهنگی محسوب شدند؟

علیرضا پورنقش‌بند، یکی دیگر از اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی نیز به این مساله معترض است. او نیز همچون دیگر هم‌صنفانش این اقلام را کالای فرهنگی نمی‌داند و معتقد است: «چطور با نظر مسئولی در یک وزارتخانه تشخیص می‌دهند که کالایی فرهنگی است و تمام کالاهای ITو هرچه را به تجهیزات کامپیوتری مربوط می‌شود در این زمره قرار می‌دهند؟ مسئول این وزارتخانه باید پاسخ دهد که با کدام سواد و معلوماتی تشخیص داده که تجهیزات IT، فرهنگی محسوب می‌شوند.»

این دقیقا نکته‌ای است که پورنقش‌بند مورد تاکید قرار داد و در مورد آن گفت: «در همه جای دنیا به کالای ITنگاه دیگری دارند و آن را یک کالای زیربنایی و اسباب ترقی می‌دانند، ولی در کشور ما به‌جای اینکه از گسترش آن حمایت کنند، آن را کالای لوکس به حساب می‌آورند و مانند سیگار و دخانیات با آن رفتار می‌کنند، درحالی‌که کالای ITکالایی است که شاخص‌های توسعه بر اساس آن سنجیده و بنا می‌شود.»

پورنقش‌بند بازار ITرا متلاطم و پرالتهاب توصیف می‌کند و می‌گوید دست‌اندرکاران این بازار شکایت دارند. ظاهرا تمام راه‌ها نیز به این بازار ختم می‌شود و هر کسی که می‌خواهد فشار بیاورد، ضربه بزند یا یک قانون محدودکننده، بازدارنده، تنبیهی یا سخت‌گیرانه بگذارد به سراغ بازار ITمی‌آید. فعالان این صنعت خیلی تحت فشار هستند و بازار این صنعت وضعیت خوبی ندارد.

 

 
نظر سنجی

با هفته نامه عصرارتباط چگونه آشنا شدید؟
 
پيوندها

 
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز204
mod_vvisit_counterدیروز252
mod_vvisit_counterاین هفته2665
mod_vvisit_counterاین ماه14139
mod_vvisit_counterکل بازدیدها331040
 
دریافت
captcha

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هفته نامه عصرارتباط سرپرستی آذربایجان شرقی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است
تلفن :35554800-041     نمابر: 35554813-041
           شماره پیامک: 30008191000990


   صندوق پستی: 3667- 51385    E-mail: info@azarictnews.ir