عنوان : دانشگاه تبریز قهرمان مسابقات چالشی ACM ایران
تاریخ ارسال : پنجشنبه, 18 دی 1393 ساعت 21:17
منبع : انجمن علمی گروه علوم کامپیوتر
تعداد بازدید ها : 1052

۱۶امین مسابقه‌ی منطقه‌ای ACM ICPC در ۲۷ و ۲۸ آذر ۱۳۹۳ در دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

تیم برنامه‌نویسی دانشجویی دانشگاه تبریز، متشکل از آقایان کارو صحافی، مهدی علقلی‌پور و علیرضا کنده، دانشجویان کار‌شناسی ورودی ۱۳۹۱ گروه علوم کامپیو‌تر، به سرپرستی مهندس مسعود اقدسی‌فام، دانشجوی کار‌شناسی ارشد علوم کامپیو‌تر این دانشگاه، موفق به کسب مقام قهرمانی دومین دوره‌‌ی مسابقات چالشی ACM  ایران شدند.

پروفسور آیاز عیسی‌زاده، سرپرست انجمن علمی گروه علوم کامپیوتر در گفتگو با سرپرست خبری عصرارتباط در آذربایجان، با اعلام این خبر گفت: تیم برنامه‌نویسی دانشجویی Euler دانشگاه تبریز که با حمایت مدیریت فرهنگی دانشگاه تبریز به این مسابقات اعزام شد، موفق گردید در سری مسابقات دو حذفی بین تیم‌­های شرکت کننده از دانشگاه‌های سراسر کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف مقتدرانه سکوی نخست را از آن خود کند.

این دسته مسابقات در سال‌های اخیر و در راستای تشویق دانشجویان جهت فعالیت در محور برنامه‌نویسی هوش مصنوعی در کنار مسابقات رسمی ACM ICPCمورد توجه قرار گرفته است. هدف از مسابقات چالشی هوش مصنوعی تمرین برنامه‌نویسی عامل‌های هوشمند است، که مشهورترین آنها مسابقات چالشی شرکت Google(به آدرس aichallange.org) می‌باشد. در این دسته مسابقات یک بازی و قوانین آن در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد و تیم‌ها باید متناسب با  هدف بازی، استراتژی خود برای موفقیت در بازی را به صورت کد برنامه‌نویسی پیاده‌سازی کنند تا با دیگر شرکت‌کنندگان رقابت نمایند. در  چنین رقابتی علاوه بر قدرت برنامه‌نویسی و طراحی الگوریتم شرکت‌کنندگان، طراحی استراتژی درست برای رسیدن به هدف و برد بازی حائز اهمیت است. این استراتژی متناسب با نوع بازی می‌تواند شامل تکنیک‌های مختلف جستجو، کسب امتیاز، دفاع یا حمله باشد.

مسابقات چالشی ACM ایران نیز از سال گذشته در کنار مسابقات آسیایی برنامه‌نویسی ACM ICPC Tehran Siteبرگزار می‌گردد. تیم برنامه‌نویسی Euler دانشگاه تبریز در اولین دوره‌ی این مسابقات در یک رقابت نزدیک و سنگین با تیمی از دانشگاه صنعتی شریف به مقام دوم نائل آمد. دوره‌ی دوم این مسابقات آذرماه سال جاری با یک بازی پیچیده‌تر و نیاز به برنامه‌نویسی عوامل هوشمند متعدد برگزار شد، که این تیم طی یک سری مسابقات دو حذفی با شکست تیم‌هایی از دانشگاه‌های مختلف کشور قاطعانه رتبه‌ی نخست را کسب کرد.

این تیم از سال اول ورود اعضای آن به دانشگاه تشکیل شده و همواره تلاش نموده‌اند در کنار تحصیل از اوقات خود برای تمرین و آمادگی بیشتر طی دوره‌های آموزشی و مسابقات تمرینی استفاده کنند. ماحصل این تلاش حضور قدرتمندتر هر سال تیم در مسابقات ACM است.

 

 
نظر سنجی

با هفته نامه عصرارتباط چگونه آشنا شدید؟
 
پيوندها

 
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز32
mod_vvisit_counterدیروز70
mod_vvisit_counterاین هفته102
mod_vvisit_counterاین ماه1338
mod_vvisit_counterکل بازدیدها192950
 
دریافت
captcha

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هفته نامه عصرارتباط سرپرستی آذربایجان شرقی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است
تلفن :35554800-041     نمابر: 35554813-041
           شماره پیامک: 30008191000990


   صندوق پستی: 3667- 51385    E-mail: info@azarictnews.ir