عنوان : رمزگشایی از علت اختلال تلگرام و بورسی نشدن ایرانسل
تاریخ ارسال : شنبه, 13 تیر 1394 ساعت 20:57
منبع : هفته نامه عصرارتباط
تعداد بازدید ها : 587

اپراتور دوم تلفن همراه، هرگز فعاليت خود را به صورت عادي در ايران آغاز نكرد.

اپراتور دوم تلفن همراه، هرگز فعاليت خود را به صورت عادي در ايران آغاز نكرد. اين اپراتور از ابتداي دريافت پروانه خود تاكنون كه تقريبا در حال عبور از يك دهه است، همواره با قضايايي مواجه بوده است كه كاملا چالش‌برانگيز و حاشيه‌ساز به شمار می‌رود. اما گويا روند فعاليت اين اپراتور از آغاز به گونه‌اي رقم خورده است كه خارج از مسير معمولي باشد. از همان زماني كه تركسل به عنوان نخستين برنده مزايده اپراتور تلفن همراه در ايران بركنار شد و تقاضاي غرامت چهار میلیارد و دویست میلیون دلاري كرد و پس از چندي با حضور شركاي جديد به منظور توسعه شبکه خود، توزيع سيم‌كارت‌هاي اعتباري را بدون لحاظ برخی مقررات به صورت گسترده آغاز كرد و منجر به بروز مشکلاتی در کشور شد، تا هنگامی‌كه اقدام به ارايه خدمات 3Gو 4Gکرد و مشتركان خود را با صدور صورت‌حساب‌هاي نجومی ‌خدمات ديتا شگفت‌زده كرد و بسياري موارد ديگر از اين قبيل، نشان داد اپراتوري است كه خود مسیر حرکت خود را روشن می‌کند نه سایر نهادها.

در اين ميان چند سالي است كه موضوع جديدي در خصوص نحوه فعاليت اين اپراتور مطرح شده است: بورسي شدن ايرانسل! موضوعي كه در ابتدا مورد انكار مديرانش قرار گرفت و (اين شرط مصرح كه در پروانه نيز قيد شده است) به زمان تركسل ارتباط داده شد. اما پس از چندي با ورود كميسيون اصل 90 و سپس سازمان بازرسي كل كشور حالت جدي به خود گرفت و به موضوعي غير قابل انكار تبديل شد.

اما این مساله از سوی مدیران این شرکت چندان جدی گرفته نشد و به همین جهت اطلاع‌رسانی مستمری در این خصوص به عمل نیامد. موضوعی که شایعات و مسایلی را پیرامون این اپراتور خبرساز ایجاد کرد. از جمله این که شنيده شد در خفا سهام شركت واگذار شده است، اما به شيوه‌اي نوين و در ميان مديران داخلي. گرچه این مورد هم مورد تكذيب قرار گرفت و بررسي آن از اين ماه به ماه‌هاي ديگر موكول شد. خلاصه اين كه پرونده بورسي شدن ايرانسل هفت سال است كه از اين دست به آن دست می‌شود و با ابهامات بي‌شماري دست‌وپنجه نرم مي‌كند كه در كنار ساير رويدادهاي ICTايراني در هفته‌اي که گذشت به آن می‌پردازيم.

ماجرای طولانی بورسی شدن ایرانسل

اما همانطور که اعلام شد در هفته‌اي كه گذشت، ضرب‌الاجل‌های پی‌در‌پی و البته بی‌ثمر ایرانسل باز هم خبرساز شد و در حال حاضر به پایان یکی دیگر از این مهلت‌ها برای بورسی شدن ایرانسل نزدیک می‌شویم. مطابق آنچه كه سازمان بازرسي مقرر كرده است، ايرانسل می‌بايست نسبت به واگذاری 21 درصد سهام خود از تاریخ 30/8/87 به بورس اقدام كند و رگولاتوري نيز نسبت به احتساب تعیین جریمه متناسب با تعداد سال‌های مالی و حجم نقض تعهدات پروانه‌ای اپراتور از سال 1387 تاکنون اعلام وصول کند. بدين ترتيب تا پايان آذر ماه سال گذشته به ايرانسل مهلت داده شد، مدارك لازم به منظور ايجاد آمادگي لازم جهت عرضه سهام در بورس را ارايه کند، كه اين اتفاق نيفتاد. حال خبر رسيده است كه پس از اتمام ماه مبارك رمضان، قرار است اقدامات لازم به منظور عرضه بخشي از سهام اين اپراتور انجام شود. مديرعامل ايرانسل در حالي اقدامات لازم در اين زمينه را زمانبر می‌داند كه پس از گذشت هفت سال از لزوم عرضه سهام اين شركت در بورس، هنوز اقدامات ابتدايي اين جريان نظير تبديل شيوه فعاليت شركت از سهامی‌خاص به عام انجام نشده است.

پروژه بعدي چیست؟

پس از اين که يك هفته از انتشار فروش سهام مخابرات در جرايد گذشت، هفته گذشته نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و نماینده دولت در هیات مدیره شرکت مخابرات ایران نسبت به موضوعاتي اظهار نگراني کرد. به عبارت ديگر، اصلي‌ترين نگراني جهانگرد و ساير همفكرانش در خصوص عملكرد مخابرات اين است كه اين شركت در طول سال‌هايي كه خصوصي شده است به اندازه كافي در بخش توسعه زيرساخت سرمايه‌گذاري نكرده است و اين موضوع باعث بروز اختلال در پيشرفت پروژه‌هايي نظير شبكه ملي اطلاعات شده است. اما در سوي ديگر، مهدی صفری، مديرعامل توسعه اعتماد مبين، شركتي كه مايل است صددرصد سهام 1+50 درصدي‌اش را در مخابرات بفروشد نيز حرف‌هايي براي گفتن دارد كه شنيدني است. وي عدم افزايش تعرفه‌ تلفن ثابت، همکدی و کاهش تعرفه تلفن همراه را عامل اصلي كاهش درآمدهاي مخابرات دانست و اعلام كرد مالک مخابرات در فروش سهام و خروج از سهام مخابرات تضادی با دولت ندارد، بلکه سیاست مالک توسعه اعتماد مبین این است که به یک پروژه وارد می‌شود، آن را پردازش می‌کند پس از اینکه آماده شد می‌فروشد و به سراغ پروژه بعدی می‌رود.

آنچه كه از اظهارات صفري قابل‌تامل است، اين است كه منظور واقعي وي از اين كه سراغ پروژه بعدي می‌رود چيست؟ زيرا چنانچه فرض كنيم رسالت توسعه اعتماد مبين، پردازش پروژه‌ها به منظور فروش است، باعث زير سوال رفتن خصوصي‌سازي مخابرات و تمامی آن چيزي می‌شود كه به طرح تجاري شركت مربوط است. يا اين كه فرض بر اين است كه شركت مذكور پروژه‌هاي سودده را خريداري می‌كند و پس از اكتساب سود حاصله آنها را واگذار می‌كند كه در اين صورت مقصد بعدي كجاست و تكليف خريدار جديد با وضعيت آشفته شركت رهاشده چيست؟

فروشگاه‌های اينترنتي زیر ذره‌بین مالیات

همزمان كه به پايان تير ماه نزديك می‌شويم، موضوعي به نام ماليات داغ و داغ‌تر می‌شود. چندي است كه افزايش تعداد فروشگاه‌هاي اينترنتي و رونق رو به رشد آنها، توجه همگان از جمله سازمان امور مالياتي را به خود جلب كرده است. در همين راستا، هفته گذشته وكيلي، معاون سازمان امور مالیاتی كشور اعلام كرد كه همه مراحل در فروشگاه‌های اینترنتی برای سازمان امور مالیاتی قابل رصد است و كالاهایی که به روش اینترنتی به فروش می‌رسند، از طریق تولید داخل یا واردات تامین شده و آمارهای آن قابل دسترسي است. همين مصاحبه كوتاه كافي بود تا زنگ اخذ احتمالي ماليات از فروشگاه‌هاي اينترنتي به صدا درآيد. بر اساس اين گزارش، در حال حاضر فروشگاه‌هاي مذكور به دو شيوه با قضيه ماليات سر و كار دارند. يكي مالیات بر ارزش افزوده است كه روي كالاها حساب می‌شود و البته كه بهاي آن را مشتري پرداخت می‌كند و ديگري مالياتي است كه اين شركت‌ها بابت تمديد پنل اختصاصي خود به شركت پست پرداخت می‌كنند. اما تاكنون روال بر اين منوال بوده كه فروشگاه‌هاي اينترنتي از قانون ساير فروشگاه‌هاي موجود در پرداخت ماليات پيروي نمی‌كرده‌اند و می‌توان گفت با ارسال چيزي به نام اظهارنامه بيگانه‌اند. شايد فروشگاه‌هاي اينترنتي، سوژه خوبی براي اداره ماليات به منظور كسب درآمد بيشتر محسوب شوند، اما نبايد فراموش كرد چنانچه خريد از اين فروشگاه‌هاي مجازي به يك عرف تبديل شود، می‌تواند نقش بسزايي در كاهش ترافيك، آلودگي هوا و بسياري از هزينه‌هاي ديگر داشته باشد. بنابراين صرف نظر از اخذ ماليات از اين فروشگاه‌ها می‌تواند انگيزه قابل توجهي به منظور رشد و توسعه آنها باشد.

معماي اختلال تلگرام

شبكه‌هاي اجتماعي آن قدر در ميان كاربران ايراني جاي خود را باز كرده‌اند، كه تقريبا در هر شماره ICTايراني ميان‌تيتري را به خود اختصاص می‌دهند. تلگرام كه ايراني‌ها پس از وايبر دل به آن بسته‌اند در هفته گذشته خبرساز شد و به عبارتی هفته گذشته با تلگرام به پایان رسید و البته اوضاع را کمی پیچیده کرد.

موضوع اختلال تلگرام چند روزی است که شبکه‌های اجتماعی و کاربران را به خود مشغول کرده است. به این ترتیب بسیاری از کاربران از فیلتر شدن این پیام‌رسان تا ساعات آینده خبر دادند و گفتند این پیام‌رسان رسما فیلتر خواهد شد.

این موضوع واکنش وزیر ارتباطات را در پی داشت که ضمن تکذیب فیلتر تلگرام از کاربران خواست تا قبل از انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی از صحت آن مطلع شده و شایعات را منتشر نکنند. واعظی در صفحه شبکه اجتماعی خود نوشت: "متاسفانه در شبکه‌های اجتماعی شایعاتی در خصوص محدودیت یا فیلتر شدن شبکه اجتماعی تلگرام توسط وزارت ارتباطات منعکس شده است. این مطالب صرفا شایعه بوده و به هیچ‌وجه واقعیت ندارد. من و همکارانم در وزارت ارتباطات هیچ برنامه‌ای برای محدودسازی شبکه‌های اجتماعی نداریم."

اما رسانه‌ها نیز پیگیر سرنوشت تلگرام بودند. در همین رابطه یک عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز در خصوص سرنوشت تلگرام در ایران گفت: کارگروه حکم قاطع برای فعالیت یا عدم فعالیت سرویس صادر می‌کند و از لحاظ قانونی در وظایف این کارگروه نیست که دستور به اختلال یا ایجاد کندی در سرویسی دهد.

اما با وجود این جواب‌ها تلگرام همچنان کند است. در نهایت اما خود مدیران تلگرام هم وارد میدان شده و اظهاراتی داشتند که موضوع اختلال تلگرام در ایران را پیچیده کرد. تلگرام در توییتی نوشته که شرکت‌های ارایه‌دهنده‌ اینترنت در ایران دسترسی به تلگرام را محدود کرده‌اند و آنها در تلاشند تا دلایل آن را بیابند.

البته پیش از این از اپراتورهای اینترنتی که اقدام به کندی یا اختلال در تلگرام کرده بودند نام برده شد که یا تکذیب شد یا تایید نشد. اما فارغ از تکذیب‌ها کاربران واقعیت کارنکردن تلگرام را نمی‌دانند.

 

 
نظر سنجی

با هفته نامه عصرارتباط چگونه آشنا شدید؟
 
پيوندها

 
آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز136
mod_vvisit_counterدیروز302
mod_vvisit_counterاین هفته438
mod_vvisit_counterاین ماه438
mod_vvisit_counterکل بازدیدها270789
 
دریافت
captcha

کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هفته نامه عصرارتباط سرپرستی آذربایجان شرقی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است
تلفن :35554800-041     نمابر: 35554813-041
           شماره پیامک: 30008191000990


   صندوق پستی: 3667- 51385    E-mail: info@azarictnews.ir